Vodnik po glasbenih metodah

Ste mladinski delavec ali izvajalec (neformalnega) izobraževanja in pri svojem delu še nikoli niste uporabili glasbe, se pa sprašujete, kako bi to lahko to storili? Naj vas pri prvih korakih vodi Tune Green …

Glasba je lahko močno orodje neformalnega (ali formalnega) učenja. Gre za bogato senzorično izkušnjo, ki kar kliče k aktivni udeležbi in vzajemni komunikaciji udeležencev. Uporabimo jo lahko v podporo povezovanju skupine, samorefleksiji, samoizražanju in kot način spodbujanja samozavesti in ustvarjanja skupnostnega duha pri mladih ljudeh. Glasba kot metoda je lahko osrednja točka delavnice z mladimi, lahko pa druge metode samo dopolnjuje.

V nadaljevanju predstavljamo nekaj primerov glasbenih aktivnosti, ki jih lahko na vaših delavnicah uporabite v različne namene. Vse aktivnosti so pripravili naši glasbeniki in so del njihovih siceršnjih delavnic. V izbor, ki smo ga pripravili, smo vključili tiste, pri katerih ne potrebujete glasbenega predznanja, dragih glasbenih inštrumentov ali opreme. Še več – za večino teh dejavnosti ne potrebujete ničesar drugega kot skupine udeležencev, kreativnega izvajalca delavnice in prostor.

Za prebijanje ledu, ustvarjanje energije

Srčni utrip kot ritem, ritem kot utrip telesa
Camilo Acosta Mendoza
10 minutes
Camilo Acosta Mendoza - Ritem in tok
Trajanje: 10 minutes
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: S pomočjo kumbije se udeleženci Camilove delavnice povežejo s svojimi telesi in drug z drugim. Kumbija je ritmična glasba, ki izvira iz Karibske regije (Kolumbija). Gre za prvo vajo delavnice, v kateri Camilo pokaže, da ritem nastaja v in teče skozi naša telesa.

Prvi korak: Udeleženci stojijo v krogu. S prsti si preverijo srčni utrip. Ko ga začutijo, ga poskušajo ponazoriti z enostavno vokalizacijo: z glasovi prikažejo svoj srčni utrip.

Drugi korak: Udeleženci se gibljejo v ritmu svojega telesa. V ritmu svojega srčnega utripa se premikajo po prostoru – hodijo, prosto plešejo, krožijo  z drugimi po prostoru.

Ogrevanje s prostim petjem
Žiga Birsa
15 minut
Žiga Hun Caban - Živa kreativa
Trajanje: 15 minut
Materiali, oprema: telo

Vsebina in cilji: S to vajo, ki je priprava na osrednji del Žigove delavnice, ogrejemo glasilke in telo. Udeležencem pomaga, da se začnejo svobodneje izražati z glasom in se v procesu prizemljitve povežejo s svojim telesom. Tako se pripravijo na raziskovanje lastne kreativnosti in skupnih izrazov.

Prvi korak: Skupina stoji v krogu. Udeleženci sprostijo obrazne mišice, ramena, roke in globoko vdihnejo. Ob izdihu pride na plano tudi nežen glas (aaa, oooo, …). Med premikanjem glave opazujte, kako težka je. Na ta način opazujte celotno telo. Vdihnite, z izdihom zastokajte. Sistematično potujte po vsem telesu, opazujte vsak del posebej, ga raztegnite, morda se ga tudi dotaknite. Namen te vaje je, da začutite telo v telesu.

Drugi korak: Gibajte se vsi hkrati: premikajte ramena, roke, zapestja, boke … Igrajte se s težo telesa, gibanje naj bo počasno, svoje telo raztegnite v vse smeri. Ob tem ves čas prosto spuščajte nežne glasove – da se še bolj sprostite. Opazujte, kako glas vpliva na vaše telo.

Tretji korak: Bodite pozorni na ostale udeležence v prostoru. Ostanite mirni. Dihajte, čutite telo, obleke, zrak, preverite, kakšen je okus v vaših ustih, kaj lahko slišite … Vse naenkrat. V tem delu vaje združimo prva dva koraka in se pripravimo na nadaljnje delo.

Začetki, igre z imeni

Pesmica z imeni
Danaja Koren
10 minut
Danaja Koren - Glasbene urice za najmlajše
Trajanje: 10 minut
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: Danaja v tej delavnici pokaže, kako glasbo vključimo pri delu z najmlajšimi. S to aktivnostjo izvajalec na začetku delavnice spozna otroke, otroci pa se spoznajo med seboj.

Prvi korak: Vodja delavnice zapoje pesem, ki vključuje imena otrok. Vsa skupina jo skupaj ponovi. Nato jo v krogu vsak otrok zapoje tako, da vključi svoje ime, skupina pa pesem ponovi za njim.

BADU (variacija vaje Gledališča zatiranih)
Metka Bahlen Okoli
15 minut
Metka Bahlen Okoli - Skupinsko uglaševanje
Trajanje: 15 minut
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: Metka v svoji delavnici spodbuja izražanje prek glasu in gledališke metode, pri čemer pozornost usmerja na skupinsko dinamiko in spodbuja sodelovanje. Vaja predstavlja izhodiščno točko povezovanja članov skupine.

Prvi korak: Udeleženci stojijo v velikem krogu. Izvajalec udeležencem pokaže preprost ritem, sestavljen iz dveh ploskov dlani ob dlan, dveh udarcev po prsih in dveh udarcev z nogo ob tla. Uporabite lahko tudi drugačne ritme.

Drugi korak: Ta ritem izvajajo vsi udeleženci  in v krogu eden za drugim v ritmu povedo svoje ime. Ko nekdo izgovori svoje ime, ga ostali v ritmu ponovijo za njim.

Tretji korak: Izvajalec udeležence spodbudi, da svoje ime izgovorijo z nekim novim, drugačnim ritmom, morda dodajo tudi melodijo ali celo oboje. V krogu eden za drugim udeleženci predstavijo svojo idejo, ostali pa jo  ponovijo.

Grajenje skupine, povezovanje udeležencev

Improvizacija enega ploska
Jaka Berger
15 minut
Jaka Berger - Improvizacija kot življenjska veščina
Trajanje: 15 minut
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: Jaka uporablja to aktivnost kot uvod v improvizacijo in veščine, ki se jih lahko ob tem naučimo. Cilj aktivnosti je spodbuditi udeležence, da se začnejo medsebojno poslušati in se odzivati na svet, ki jih obkroža. Gre za prvi korak delavnice, ki se osredotoča na veščine medosebne komunikacije in aktivne participacije mladih.

Prvi korak: Skupina v tišini sedi v krogu. Časovnik je nastavljen na 2 minuti. Udeležencem damo navodilo, da sedijo in poslušajo zvoke, ki prihajajo iz okolja. Ko se dve minuti iztečeta, udeleženci podelijo, kar so slišali – katere zvoke, kako so se med seboj ujemali. So si kakšni sledili kot v glasbeni kompoziciji? Ta korak lahko ponovite enkrat ali dvakrat – odvisno od odzivnosti skupine.

Drugi korak: Časovnik je zopet nastavljen na 2 minuti. Tokrat lahko vsak enkrat ploskne – kadarkoli mu ustreza. Lahko glasno, lahko na tiho, a le enkrat. Ko se dve minuti iztečeta, naj udeleženci z ostalimi podelijo svojo izkušnjo – kdaj so zaploskali? So slišali kakšne vzorce ali povezave med ploski (morda ambientalni zvok?) Ta korak lahko večkrat ponovite – glede na odzivnost skupine.

Skupinske melodije
Ana Kravanja
20 minut
Ana Kravanja - Med glasovi
Trajanje: 20 minut
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: Na tej delavnici vodi Ana udeležence skozi ustvarjanje polimelodij in poliritmij v stik z njihovim glasom in telesom. Pri tej vaji udeleženci v manjših skupinah s pomočjo improvizacije ustvarjajo melodije.

Prvi korak: Udeležence razdelimo v manjše skupine (do največ 5 oseb). Vsaka skupina ima svoj zvok, ki ga ponavlja. Skupina nato sestavi melodijo in jo večkrat zapored zapoje.

Drugi korak: Vsaka skupina izbere svojega vodjo, ki jih vodi skozi spreminjanje melodije. Vodja stopi pred skupino in jim določi nov zvok, ki ga morajo zapeti – spodbuja spremembe v glasnosti, hitrosti, ritmu, pa tudi v melodiji. Najprej naj pred skupino stopi nov vodja na vsakih pet minut, nato po vsakem drugem krogu.

Osrednja vsebina

Ozvočenje okolja z aplikacijo Phonopaper
Lavoslava Benčić
30 minut
Lavoslava Benčić - Grafični zvok
Trajanje: 30 minut
Materiali, oprema: mobilni telefoni, slušalke, dostop do interneta

Vsebina in cilji: Gre za preprost, eksperimentalen uvod h grafičnemu zvoku v Lavoslavini delavnici. Grafični zvok (narisan zvok) nastane s pretvorbo slik ali drugih vizualnih elementov v zvočno sliko. Z mobilno aplikacijo svetlobni signal, ki prihaja v kamero telefona, pretvorimo v zvok. Udeleženci s pomočjo aplikacije raziskujejo svoje okolje in sintetiziran zvok.

Prvi korak: Udeleženci si na telefone naložijo aplikacijo Phonopaper (brezplačno, na voljo za Android/iPhone). Nato aplikacijo odprejo, kliknejo na ‘meni’ (tri kratke črtice na sredini ) in izberejo ‘Free mode’ . V tem načinu bo aplikacija skenirala vse, kar se nahaja pred belo črto na ekranu.

Drugi korak: Udeleženci se sprehajajo po prostoru in skenirajo, karkoli želijo. Spodbujajte jih k opazovanju: kako se zvok spreminja, ko skeniramo predmete različnih materialov, barv in tekstur; razlike med predmeti, ki so bolj izpostavljeni sončni svetlobi, in tistimi v temi; kako se zvok spreminja, če se objektu približamo ali če se od njega oddaljujemo. Priporočljivo je, da udeleženci pri tem uporabljajo slušalke, da ne motijo drug drugega.

Prosta improvizacija na predmetih
Jan Supovec
30 minut
Jan Supovec - Vsak lahko ustvarja glasbo
Trajanje: 30 minut
Materiali, oprema: Vsakodnevni predmeti, ki lahko proizvajajo zvok (npr. posoda, ponve, vedra, lepilni trak, kante za bencin itd.), računalnik, telefon ali tablica

Vsebina in cilji: Jan želi s to delavnico odpraviti ovire pri ustvarjanju glasbe. Udeleženci s seboj prinesejo predmete, ki jih vsakodnevno uporabljajo doma in jih uporabijo v improvizaciji prostega sloga.

Prvi korak: Na telefonu/tablici/računalniku nastavite ritem. Pomagajte si z aplikacijo Real Pads. Na ta način med improvizacijo skupino držimo skupaj. Vsi udeleženci si izberejo inštrument ali predmet.

Drugi korak: Pri prvi improvizaciji ne postavljajte nobenih zahtev ali omejitev, tako da lahko udeleženci preizkusijo instrument, ki so si ga izbrali, in ga morda celo zamenjajo. Na koncu udeleženci na kratko povzamejo, kako so doživeli improvizacijo.

Refleksija / Odboj

Zaigraj svoj dan
Jenny Laahs
10 minut
Jenny Laahs
Trajanje: 10 minut
Materiali, oprema: izbor manjših tolkal ali manjših predmetov, ki ustvarjajo zvok (lepilni trak, ključi, svinčniki itd.)

Vsebina in cilji: Jenny je glasbena terapevtka. Nekatere svoje metode je že delila z nami na uvodnem dogodku. To aktivnost uporablja, da se mladi, s katerimi dela, lažje sprostijo. Z igranjem lahko brez besed pokažejo, kako se počutijo: dinamika in način, kako igrajo, veliko povesta o tem, kaj se v njih dogaja.

Prvi korak: Vsak udeleženec vzame inštrument ali predmet, ki proizvaja zvok

Drugi korak: Izvajalec delavnice vsakega posebej povabi, da z nekajsekundnim igranjem pokaže, kako je potekal njegov/njen dan (ali teden). Zvok lahko ustvarijo tudi z gibanjem, pri tem pa ni nujno, da je rezultat »melodičen«. Lahko je kar koli. Če želijo, lahko mladi udeleženci tudi z besedami opišejo katerikoli vidik svojega dne, ni pa nujno. Zadostuje zvočni opis.

Karneval v Riu (variacija vaje Gledališča zatiranih)
Metka Bahlen Okoli
10 minut
Metka Bahlen Okoli - Skupinsko uglaševanje
Trajanje: 10 minut
Materiali, oprema: /

Vsebina in cilji: Metka v svoji delavnici spodbuja izražanje prek glasu in gledališke metode, pri čemer pozornost usmerja na skupinsko dinamiko in spodbuja sodelovanje. S pomočjo te vaje lahko udeleženci vokalno, a na abstrakten način, izrazijo, kako se počutijo.

Prvi korak: Izvajalec delavnice udeležencem označi prostor, po katerem se lahko gibljejo (če so v zaprtem prostoru, je ta prostor soba, v kateri delajo). Nato jih povabi, da se premikajo po prostoru in izberejo zvok, ki predstavlja njihov dan. Izvajalec zvok ponovi in razvije, da je udeležencem povsem jasno, kako se začne in kako se konča.

Drugi korak: Ko si udeleženci izberejo zvok in ga začnejo ustvarjati, jih izvajalec povabi, da ga okrepijo na lestvici od 1 do 5.

Tretji korak: Izvajalec udeležence povabi, da se med seboj pomešajo in drug drugemu predstavijo svoj zvok.

Četrti korak: ko vsak udeleženec z drugimi deli svojo gesto in zvok, začnejo vsi hkrati izvajati vsak svoj zvok in gesto ter ju večkrat ponovijo. Ob tem so pozorni na zvoke tistih udeležencev, ki jim rezonirajo. Skozi proces individualnih pogajanj in neverbalne komunikacije udeleženci svoje zvoke usklajujejo in razvijajo proti skupnemu cilju, tj. da vsa skupina ustvari povsem enak zvok večkrat zapored. Zaključno sekvenco skupinskega zvoka lahko predstavlja kombinacija zvokov dveh posameznikov ali nov sestav, ki vključuje zvok dveh oseb itd. Na koncu se vsa skupina stoje združi v krogu, udeleženci pa še naprej razvijajo svoje zvoke. Cilj je, da vsi ustvarijo povsem enak zvok.

Poiščite delavnico z iskanjem instrumenta, glasbenega sloga, teme ali glasbenika.

Search

Find a workshop by searching for a workshop title, musician, instrument or music style.

Search